Quantcast
Channel: Wywiady | Jasielski Portal Informacyjny - MiastoJasło.pl
Viewing all 1396 articles
Browse latest View live

Platforma Obywatelska zaprezentowała kandydatów na zbliżające się wybory samorządowe

$
0
0

DPP 421Podczas konferencji prasowej Platforma Obywatelska RP w Jaśle przedstawiła kluczowe założenia programowe dla radnych powiatu w Jaśle w latach 2014-2018 oraz kandydata na burmistrza miasta Jasła.


Na burmistrza miasta Jasła partia wytypowała Elwirę Musiałowicz-Czech. Również do Sejmiku Województwa Podkarpackiego z ramienia tej partii zgłosili się kandydaci m.in. Dariusz Pomprowicz. Gościem specjalnym na konferencji prasowej była europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Liderzy list powiatowych:
Okręg 1 Miasto Jasło: Adam Kmiecik
Okręg 2 Gmina Jasło: Henryk Motkowicz
Okręg 3 Gmina Skołyszyn: Bogusław Kręcisz
Okręg 4 Gminy Kołaczyce i Brzyska: Stanisław Żygłowicz
Okręg 5 Gminy Dębowiec i Osiek Jasielski: Stanisław Mlicki

DPP 422

Kolejność na listach:
A – Jasło – Okręg nr 1
1. Adam Kmiecik
2. Dorota Gawlik-Feldo
3. Bogdan Rzońca
4. Andrzej Czajka
5. Agnieszka Sobczyk
6. Dariusz Kowalski
7. Teresa Iwaniec
8. Krzysztof Nowosielski
9. Joanna Kozak-Pierunek
10. Łukasz Gogosz
11. Krzysztof Matuszewski
12. Jolanta Jachym
13. Józef Dunaj
14. Daniel Baron

B- Gmina Jasło Okręg 2
1. Henryk Motkowicz
2. Józef Nabozny
3. Bozena Macek-Lubaś
4. Ewa Łakomiec
5. Edyta Wiktorska
6. Michał Dubiel

C- Gmina Skołyszyn Okręg 3
1. Bogusław Kręcisz
2. Magdalena Dranka-Zywiec
3. Katarzyna Lubaś
4. Jan Kosiba
5. Elżbieta Madej
6. Krzysztof Sarnecki

D- Kołaczyce Okręg nr 4
1. Stanisław Żygłowicz
2. Wanda Nowak
3. Jerzy Gustek
4. Janina Kopera
5. Renata Salacha
6. Zbigniew Gajda

E- Dębowiec Okręg nr 5
1. Mlicki Stanisław
2. Danuta Setlak
3. Jan Ciurej
4. Zofia Wickowska
5. Alfreda Stachurska
6. Stanisław Zoła

F- Tarnowiec Okręg nr 6
1. Stanisław Lawera
2. Ryszard Bęben
3. Cecylia Koszler
4. Jan Motkowicz
5. Bożena Skołuda
6. Paweł Pikuła
7. Krystyna Lawera
8. Dariusz Kmiecik

Anna Dziura


Gala „Korczaki 2014” w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle

$
0
0

Laureaci-KorczakówŚwięto Edukacji to taki dzień, w którym wszyscy doceniają nauczycieli, choć właściwie powinni to robić przez cały rok.


Otrzymali oni wyrazy uznania od organu prowadzącego, dyrekcji i poszczególnych klas oraz uczniów, lecz dodatkowo społeczność szkolna Zespołu Szkół Technicznych, postanowiła, począwszy od tego roku, uhonorować nauczycieli na swój sposób, wręczając im nauczycielskie Oskary – „Korczaki”. Kim był Janusz Korczak, przypominać nie trzeba, wzór pedagoga, który dla swoich wychowanków poświęcił wszystko. Uczniowie w dzisiejszych czasach nie wymagają od nauczycieli aż takiego zaangażowania, jednakowoż na swój, czasem żartobliwy sposób, po powszechnych, bezpośrednich wyborach, ogłosili vox populi w następujących kategoriach:
Perfekcyjna Pani Domu – tropiciel buciorów i identyfikatorów. W tej kategorii zwyciężyła nauczycielka języka angielskiego, p. mgr Marzena Olbrot
Ostatni Mohikanin – nauczyciel „wieczny”, pracujący najdłużej w naszej szkole, niekwestionowany zwycięzca, to nauczyciel przedmiotów zawodowych, p. mgr. Henryk Bilski
Co mi zrobisz jak mnie złapiesz – bezwzględny tropiciel ściąg i plagiatów. Dumnym posiadaczem statuetki została nauczycielka chemii i biologii, p. mgr.inż. Anna Kośińska-Babiarz,
Dzień Świra – najbardziej szalony nauczyciel, lecz absolutnie nie wariat. Nagroda powędrowała do anglistki, p. mgr Anny Kijak
Terminator – nauczyciel budzący największy postrach. Po zaciętej walce „Korczaka” w tej kategorii otrzymała polonistka, p. mgr Iwona Dybaś.
Jako że w szkole przeważa płeć męska w wieku szczenięcym, następną kategorią był Mroczny Przedmiot Pożądania, czyli najatrakcyjniejsza nauczycielka, w tym przypadku geografii, p. mgr Agnieszka Przywara – Szumiec.
Kolejny „Korczak” przyznany przez uczniowską społeczność to Pan życia i śmierci, czyli wyduszający z uczniów ostatni oddech wuefista, mianowicie p. mgr Łukasz Książkiewicz.
Uczniowie nie zapomnieli także o „humanistach”, choć nie są to przedmioty, które „tygryski lubią najbardziej”. W kategorii „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” nagroda powędrowała do nauczyciela religii, o. mgr Jerzego Marusi.
Jesteśmy szkołą techniczną, więc „nauki ścisłe” to nasz konik, nie mogło więc zabraknąć kategorii „Tylko dla Orłów”. Po zaciętej rywalizacji nagrodę otrzymał nauczyciel matematyki p. mgr Roman Kosiński.
Jak szkoła zawodowa, to i nauczyciele tychże przedmiotów. Spośród nominowanych w kategorii „Transformers”, społeczność uczniowska wybrała p. mgr Krzysztofa Płaziaka.
Kolejna kategoria to „Matrix”, czyli najlepszy informatyk, gdzie statuetka powędrowała do p. mgr Damiana Bartusia.
I kategoria ostatnia, choć nie najmniej ważna „Dawca Pamięci” – „nagroda publiczności”, czyli najlepszy nauczyciel. Zacięta walka wyłoniła zwycięzcę, którym ponownie został p. mgr Damian Bartuś.

Gratulujemy zwycięzcom, choć nie ma u nas przegranych i zapraszamy za rok na rozdanie „Korczaków” 2015.

Samorząd Szkolny
Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle

Nagrody Burmistrza Miasta Jasła dla nauczycieli

$
0
0

nagrody-dla-nauczycieli14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, czternastu nauczycieli szkół i przedszkoli, których organem prowadzącym jest Miasto Jasło, odebrało nagrody Burmistrza Miasta Jasła.


Nagrodę Burmistrza Miasta Jasła otrzymali: Celina Najbar - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 4, Wioletta Galej - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 10, Renata Duda - nauczyciel Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle, Wiesław Rudnicki - nauczyciel Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle, Dorota Zduń - nauczyciel Zespołu Szkół Miejskich Nr 2, Zofia Drwal - nauczyciel Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle, Bożena Miluk - nauczyciel Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle, Stanisława Guzek - nauczyciel Przedszkola Miejskiego Nr 2, Krystyna Dobosz - nauczyciel Przedszkola Miejskiego Nr 3, Teresa Sypień - nauczyciel Przedszkola Miejskiego Nr 6, Dorota Fortuna - nauczyciel Przedszkola Miejskiego Nr 11, Grażyna Idzik -dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 4, Anna Kwiatkowska - dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 10, Monika Lechowska - dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 11.

Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy i przyznawane są nauczycielom za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej w tym realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w czasie zajęć organizowanych przez szkołę oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły. Nagroda może być przyznawana nauczycielowi po przepracowaniu w szkole co najmniej jednego roku.

UMJ

„Mocni bez przemocy”

$
0
0

fontanna(1)Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle jako realizator prowadzi rekrutację do projektu „Mocni bez przemocy” skierowanego do dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej oraz młodzieży gimnazjalnej z klas 1-3. w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Edycja 2014r.


Rekrutacja trwa od 13 - 20 października.

W ramach projektu realizowane będą działania od października do grudnia 2014r.:

Zajęcia grup socjoterapeutycznych dla 2 grup: I grupa – szkoła podstawowa (klasy IV – VI) i II grupa – gimnazjum (klasy I – III)
W ramach zajęć zorganizowane zostaną dla uczestników grup spotkania i wycieczka integracyjna, które wzmocnią umiejętność komunikowania się w grupie, powściągliwości, czekania na swoją kolej, współpracy z innymi rówieśnikami, wyrażania uczuć w sposób społecznie akceptowany, odpowiedzialności za siebie i innych, zaufanie.

Spotkania na ściance wspinaczkowej (grupa I i II). Zorganizowane zostaną 3 spotkania dla każdej z grup.

Dwudniowy wyjazd na zieloną szkołę zorganizowany w województwie podkarpackim dla grupy I i II. Każde dziecko będzie uczestniczyć w wyjeździe ze swoim rodzicem/opiekunem. Podczas wyjazdu dzieci i ich opiekunowie będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą, wyciszenia się i wzmocnienia wzajemnych relacji.
Warsztaty zdrowego stylu życia odbywać się będą w dwóch grupach.

Warsztaty będą miały na celu:

Nabycie wiedzy dotyczącej prawidłowego odżywiania się i wpływu złych nawyków żywieniowych na kondycję fizyczną i psychiczną młodego człowieka (właściwa dieta, zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia i inne);
Uwrażliwienie na krótkotrwałe i pozornie tylko pozytywne działanie używek takich jak m.in. alkohol, nikotyna, narkotyki przy ogromnych szkodach, jakie przynieść może ich spożywanie i nadużywanie;
Uświadomienie negatywnego wpływu używek na funkcjonowanie rodziny i ich związku z zachowaniami agresywnymi oraz ich destrukcyjny wpływ na życie zawodowe człowieka;
Nabycie wiedzy dotyczącej skutków zażywania środków anabolicznych, w tym zaburzenia funkcjonowania poszczególnych układów organizmu ludzkiego (hormonalnego, krwionośnego) oraz zaburzenia psychiczne z tym związane.
Kryteria kwalifikowalności uczestnictwa w projekcie

Do projektu zakwalifikowane będą 24 osoby z rodzin zagrożonych lub dotkniętych przemocą w rodzinie z terenu miasta Jasła, w tym:
młodzież gimnazjalna (12 osób) uczęszczająca do Gimnazjum Nr 1 w Jaśle,
dzieci klas IV - VI (12 osób) uczęszczające do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jaśle.
Rekrutacja Uczestników Projektu jest prowadzona za pośrednictwem pracowników socjalnych przy współpracy z Zespołem Interdyscyplinarnym oraz pedagogami szkolnymi.

Rekrutacja zostanie przeprowadzona przez Komisję Rekrutacyjną w składzie: Dyrektor MOPS w Jaśle, koordynator projektu, terapeuty, w oparciu o następujące kryteria:

dzieci/młodzież z rodzin zagrożonych lub dotkniętych przemocą w rodzinie z terenu miasta Jasła (weryfikacja: opinia pracownika socjalnego o sytuacji dziecka w rodzinie, a w przypadku niekorzystania z pomocy społecznej MOPS w Jaśle pedagoga szkolnego),
status ucznia klas IV - VI szkoły podstawowej lub I- III szkoły gimnazjalnej (weryfikacja: zaświadczenie ze szkoły),
zgoda rodziców/opiekunów prawnych na udział dzieci i młodzieży w projekcie.
W przypadku zgłoszenia się większej niż zakładana ilości dzieci i młodzieży do udziału w projekcie, które spełnią ww. kryteria Komisja weźmie pod uwagę kolejność zgłoszeń. Zostanie również utworzona lista osób rezerwowych.

Wszelkie informacje na temat rekrutacji udzielane są pod numerem telefonu 013 44 370 15 u Pani Jolanty Kosiek – pracownika socjalnego, koordynatora ds. prowadzenia procedury Niebieska Karta.

Jolanta Kosiek

MOPS Jasło

II RUN AND ROL Jasło 2014

$
0
0

1Jazda Szybka na Rolkach i Nartorolkach oraz Biegi Uliczne. Fotorelacja


Przy wspólnej organizacji oraz zaangażowaniu: Urzędu Miasta w Jaśle, SPEED Jasło i MOSiR Jasło, udało się przeprowadzić już po raz drugi RUN and ROLL. Ponownie organizatorzy zamówili wspaniałą pogodę i 11-go października na starcie stanęło około 250 zawodników, w tym 112 rolkarzy i 141 biegaczy. Gościliśmy zawodników z Krakowa, Katowic, Chrzanowa, Skawiny, Sanoka, Gorlic, Krosna, Krościenka, Brzostku , Nienaszowa, Jedlicza, Pisza i wielu pobliskich miejscowości. Specjalną atrakcją zawodów był wyścig na nartorolkach, na który byli zaproszenie zawodnicy z Pucharu Polski. Mieliśmy okazję zaobserwować w jaki sposób narciarze trenują w lecie do sezonu zimowego. W tej konkurencji na 1500m zwyciężył Alan Ciborowski, a na dystansie 10km Wojciech Pelczar MUKS Jedlicze, który tydzień temu zdobył złoty medal podczas Mistrzostw Polski na Nartorolkach. Na imprezie przewidziane były dystanse dla dzieci jak i również dla dorosłych. Do rozdania było 250 medali, 46 pucharów i 52 statuetki oraz wiele innych ciekawych nagród do wylosowania.

2

W Biegu głównym 5 kilometrową trasę pokonało 77 zawodników. Najszybszym okazał się Robert Gleń z MUKS Jedlicze przed Łukaszem Szumcem, a wśród kobiet Ewelina Borowska –Pawluś. Na 10 kilometrowym dystansie swoje siły mierzyło 60 rolkarzy, na czele ze zwycięzcą – Marcinem Bińkiem z NOKIA Kraków, Alanem Ciborowskim SPEED Jasło i Ireneuszem Kubinem SNPTT1917 Zakopane. W kategorii kobiet najlepszy czas uzyskała Kowalska Marta - Silesia Racing Katowice. Wśród dzieci na rolkach triumfowali Roksana Ciborowska SPEED Jasło i Szymon Gąsienica Roj SNPTT1917 Zakopane, a w biegu Kołek Weronika i Stasiak Piotr. Oprócz tego były wyodrębnione kategorie wiekowe na wszystkich dystansach więc każdy miał jakieś szanse ze swoimi rówieśnikami.

Specjalną atrakcją zawodów był dwubój, gdzie należało zaliczyć obie konkurencje Open, czyli bieg na 5 km i jazdę na rolkach 10 km. Na 1 miejscu uplasował się Łukasz Szumiec z JSC Jasło, a wśród kobiet Gabriela Ciborowska SPEED Jasło.

Najstarszym biegaczem został 73- letni Leopold Jamro z Gorlic, a rolkarzem 70-letni Waldemar Ciborowski z Pisza, natomiast najmłodszym biegaczem 1,5 roczna Iga Przywara z OPTIMA Skawina, a rolkarzem 4-letni Kacper Mazurczyk z Jasła.

3

Przygotowane trasy charakteryzowały się bardzo dobrą nawierzchnią, a ich układ sprzyjał kibicom, którzy mogli śledzić rywalizację zawodników na kolejnych pętlach biegu i jazdy na rolkach. Jasielska Policja i Straż Miejska( dla , których należą się gorące podziękowania) czuwała nad bezpieczeństwem, zamykając ulice na czas trwania wyścigów.

Mamy nadzieję, że zawody podobały się zawodnikom i mieszkańcom Jasła ponieważ w projekcie jest Tor rolkarski, na którym będą mogli uczyć się i trenować dzieci i dorośli.

UMJ

Policjant zatrzymał kobietę, która porwała niemowlę

$
0
0

360Policjant Komendy Powiatowej Policji w Jaśle będąc w krośnieńskim szpitalu zatrzymał kobietę, która porwała kilkudniowe niemowlę. Dziecku ani matce nic się nie stało.


Do zdarzenia doszło wczoraj przed południem. Jak wstępnie ustalili policjanci, matce przebywającej w holu szpitala nieznana młoda kobieta zabrała śpiące w nosidełku kilkudniowe niemowlę. Kobieta wraz z dzieckiem ruszyła w stronę wyjścia ze szpitala, jednak matka natychmiast wszczęła alarm i kobieta pozostawiła niemowlę, a sama zaczęła uciekać.
Wszystko widział stojący w holu szpitala policjant, który był w tym czasie po służbie. Zaalarmowany krzykiem matki funkcjonariusz pobiegł za uciekającą kobietą. Dogonił ją przed szpitalem i zatrzymał. Dziecku ani matce nic się nie stało.
23-letnia sprawczyni została poddana badaniu lekarskiemu. Decyzją lekarzy kobieta trafiła na obserwację do szpitala psychiatrycznego.
Policjanci z Krosna prowadzą w tej sprawie postępowanie.

KMP Krosno

Ruszyła druga edycja „Turnieju Miast Zumi”!

$
0
0

II-edycja- Turnieju-Miast-Zumi Zagłosuj i pomóż swojemu miastu wygrać kampanię promocyjną w Zumi i Onet


Pierwsza edycja „Turnieju Miast Zumi” spotkała się z ogromnym odzewem ze strony mieszkańców, którzy wykazali niebywałe zaangażowanie i mobilizację, aby pomóc swojemu miastu w zdobyciu kampanii promocyjnej w serwisach Zumi i Onet. Na forach dyskutowano o przebiegu akcji, w serwisie Facebook mieszkańcy tworzyli wydarzenia zagrzewające do oddania głosu na ich miejscowość. Zarówno media lokalne jak i same Urzędy Miast informowały o plebiscycie. W pierwszej dziesiątce uplasowały się: Rawa Mazowiecka, Krotoszyn, Węgorzewo, Rypin, Bytów, Gostyń, Wieluń, Zamość, Jarocin i Szydłowiec.

W tym roku ponownie Zumi wraz z Onetem szuka wyjątkowych i aktywnych miast. Do wygrania jest olbrzymia pula nagród powiększona względem ubiegłego roku. W drugiej edycji rankingu Organizator turnieju nagrodzi aż trzy miasta w postaci rabatu 99% na kampanie promocyjne o wartościach kolejno: I miejsce – 200 tys. PLN, II miejsce 100 tys. PLN, III miejsce 50 tys. PLN.

fgs

Na czym polega „Turnieju Miast Zumi”?

Zabawa ma formę rankingu, w którym uczestnicy mogą zagłosować na jedno spośród 335 miast powiatowych. By każde miasto miało równe szanse wygrania nagrody, zostanie zastosowana proporcja ilości głosów do ilości liczby mieszkańców i to ona zadecyduje o pozycji w rankingu.

Głosy na miasta można oddać przez stronę http://turniejmiast.zumi.pl/ do 6 listopada 2014 r.

Więcej informacji na temat rankingu na konkurs@zumi.pl oraz pod numerem + 48 12 277 48 32.

Udany start naszych zawodników w mocnym turnieju w Słowacji

$
0
0

IMG 20141011 184932W dniu 11.10.2014 rozegrany został bardzo mocny turniej w Povazkiej Bystricy gdzie na zaproszenie organizatorów reprezentowaliśmy nasze miasto.


W zawodach udział wzięło 450 zawodników. Nasz klub reprezentował ośmioosobowa ekipa, która pokazała się w bardzo dobrej strony. Dzięki uprzejmości organizatorów nasze „młodziczki” mogły rywalizować również ze starszymi od siebie rywalkami i zdobywać cenne doświadczenie, które na pewno przyda się w dalszych startach.
Wyniki naszych reprezentantów:
Patryk Zawadzki – złoto w kategorii wagowej do 30 kg U13
Mateusz Kluszczyk – brąz w kategorii wagowej do 27 kg U11
Gabriela Jaracz – brąz w kategorii wagowej do 27 kg U11
Natalia Nocula – złoto w kategorii wagowej do 40 kg U15 oraz brąz w kategorii wagowej do 44 kg U18
Katarzyna Kolbusz – złoto w kategorii wagowej do 48 kg U15 oraz brąz w kategorii wagowej do 48 kg U18
Paulina Górniak – srebro w kategorii wagowej do 57 kg U15 oraz srebro w kategorii wagowej do 57 kg U18
Joanna Nocula – srebro w kategorii wagowej do 48 kg U18

10719303 777658298967742 734223665 n

10723644 777658522301053 1086469529 n

10726564 777658222301083 1708549392 n
Łącznie z tych zawodów jasielscy judocy przywieźli 3 złote medale, 3 srebrne i 4 brązowe.
Gratulacje dla zawodników za wspaniałe wyniki sportowe oraz słowa podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w organizacji wyjazdu.

Przemysław Czarnecki
UKS ASW-JUDO JASŁO
WWW.judo-jaslo.pl


Pokaż język! Weź udział w regionalnym dyktandzie!

$
0
0

Dyktando

Krzyżaccy łupieżcy, wierzchowce okryte kropierzem i symulatory ruchu w supernowoczesnym muzeum… – to tylko wycinki z barwnego tekstu ubiegłorocznego Dyktanda „Jasielszczyzna zna polszczyznę”. A kolejna okazja do zmierzenia się z pułapkami języka polskiego już wkrótce!
4 listopada 2014 r. o 11:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Jasielski Dom Kultury zapraszają wszystkich odważnych miłośników polszczyzny na trzecie regionalne dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę”. W pogodnej atmosferze i doborowym towarzystwie przekonamy się, czy dobrze i sprawnie posługujemy się językiem ojczystym. Na uczestników wydarzenia czeka również spotkanie ze specjalnym gościem: w trakcie oczekiwania na wyniki dyktanda Dariusz Bugalski, poeta, dziennikarz radiowej „Trójki”, autor wielu rozmów i wywiadów, opowie „O sztuce rozmowy”.

Podobnie jak w poprzednich edycjach dyktanda, spotykamy się w sali widowiskowej JDK. Biegłość ortograficzna będzie sprawdzana w czterech kategoriach: uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, osoby dorosłe. Wszystkich mieszkańców Jasielszczyzny, którym bliska jest polszczyzna, prosimy o zgłaszanie się (imię i nazwisko, grupa wiekowa, e-mail lub telefon kontaktowy) do 30 października drogą mailową na adres czytelnia@mbp.jaslo.pl lub osobiście w Czytelni Głównej MBP w Jaśle przy ul. Kołłątaja 1.

MBP w Jaśle

Policjanci zlikwidowali plantację konopi

$
0
0

1293360123Pięć zarzutów usłyszał 39-letni mieszkaniec gminy Skołyszyn.


Policjanci zabezpieczyli w jego domu kilkadziesiąt sztuk amunicji, proch strzelniczy oraz marihuanę. Zlikwidowali także poletko, na którym uprawiał konopie indyjskie. Funkcjonariusze ustalili również, że uzyskany z konopi środek odurzając udzielał innym osobom. Grożą mu surowe konsekwencje.

Od pewnego czasu policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej weryfikowali informacje dotyczące nielegalnej uprawy konopi na terenie gminy Skołyszyn. Podejmowane przez funkcjonariuszy działania doprowadziły ich do miejsca, w którym znajdowało się poletko z zakazaną rośliną. Okazało się, że z części rosnących na nim krzaków zebrane zostały już liście i „topy”. Pozostałe konopie policjanci zabezpieczyli.

W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że nielegalnym procederem prawdopodobnie zajmuje się 39-letni mieszkaniec gminy Skołyszyn. Policjanci weszli do jego domu. Typowanie okazało się trafne. W trakcie przeszukania pomieszczeń funkcjonariusze zabezpieczyli marihuanę. Ponadto znaleźli proch strzelniczy i kilkadziesiąt sztuk naboi różnego kalibru.

W czasie prowadzonego postępowania policjanci zebrali również materiał dowodowy, z którego wynikało, że podejrzany otrzymaną z roślin marihuanę udzielał innym osobom.

1954410699

Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut nielegalnej uprawy konopi indyjskich, posiadania marihuany oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia amunicji. Ponadto policjanci przedstawili mu zarzut udzielania innym osobom, w tym małoletniemu, środka odurzającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Decyzją Prokuratury Rejonowej w Jaśle zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Podejrzanemu grożą surowe konsekwencje, gdyż zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, udzielanie środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu, ułatwianie użycia albo nakłanianie go do użycia takiego środka lub substancji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej jest zbrodnią w rozumieniu prawa karnego, a sprawcy takiego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

W minionym tygodniu policjanci z jasielskiej komendy zlikwidowali uprawę konopi na terenie gminy Jasło. O tym zdarzeniu przeczytasz tutaj

KPP w Jaśle

W Misiowej Krainie

$
0
0

ASDSA14 października br. minęła 88 rocznica wydania książki o przygodach „Kubusia Puchatka” A.A. Milne’a. Z tej okazji obchodzone były Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia.


Jak co roku ulubieniec małych i dużych obchodził swoje święto także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Najmłodsi goście urodzinowego spotkania z entuzjazmem wysłuchali głośnego czytania o przyjęciu na cześć misia o wielkim sercu i złożyli życzenia milusińskiemu jubilatowi. Czego życzyli? „samych słodkich chwil” oraz dużo uśmiechu. Wspólnie pomogli przyjaciołom Kubusia napełnić misiową spiżarnię smakowitymi rybkami, które samodzielnie złowili i odgadywali popularne powiedzenia mieszkańców Stumilowego Lasu. Jak na prawdziwe urodziny przystało miś-jubilat poczęstowała swoich gości ulubionymi przysmakami wszystkich misiów. Nie zabrakło także wesołych piosenek na cześć ulubieńca, a uśmiechom i pożegnaniom z nim nie było końca.

ad

DSD
W imprezie urodzinowej w Oddziale dla Dzieci MBP wzięli udział najmłodsi z Przedszkola Miejskiego nr 10 i Bajkowego Prywatnego Przedszkola.

MBP w Jaśle

Rozwiązywanie problemów społecznych w Jaśle

$
0
0

IMG 0718Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle realizuje kompleksową ofertę wsparcia dla mieszkańców znajdujących się w trudnych sytuacjach. Placówka wychodząc naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości społecznej, podejmuje innowacyjne działania na rzecz mieszkańców przy wykorzystaniu środków unijnych i ministerialnych.


W ostatnich latach MOPS podjął szereg inicjatyw w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, wspierania rodziny, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, aktywizacji osób niepełnosprawnych w tym z zaburzeniami psychicznymi, wsparcia dla poszczególnych grup społecznych.

Dla rodziny
Wśród szeregu zadań realizowanych w ramach „Gminnego programu wspierania rodzin” w zakresie poradnictwa specjalistycznego, działań edukacyjnych i profilaktycznych, na szczególną uwagę zasługują mediacje rodzinne oraz terapia rodzin, dzięki którym rodziny uzyskują wsparcie w rozwiązywaniu konfliktów i problemów. Z kolei powołanie Zespołu Interdyscyplinarnego w 2011r. oraz realizacja działań określonych w „Miejskim Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie” zwiększyły skuteczność przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wprowadzona została „Jasielska Karta Dużej Rodziny”, dzięki której rodziny wielodzietne mogą liczyć na ulgi i zwolnienia m.in. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Miejskim Zakładzie Komunikacji Samochodowej, Jasielskim Domu Kultury czy też Muzeum Regionalnym. Do 14 października br. wydanych zostało 941 kart.

Aktywizacja mieszkańców
Wykorzystując możliwości jakie dała perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2007-2013 samorząd pozyskał środki finansowe na realizację projektów: systemowego „Czas na aktywność w mieście Jaśle” (dof. 2,3 mln zł na lata 2011- 2015) oraz konkursowych: „Inwestuję w siebie – stawiam na aktywność” (dof. 364 tys. zł) oraz „Masz szanse być aktywnym” (300 tys. zł), których realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Projekty umożliwiły wdrożenie różnorodnych metod pracy z poszczególnymi grupami społecznymi, w tym realizację staży zawodowych, z których od 2013r. skorzystało 70 mieszkańców miasta.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi
Na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie corocznie zlecana jest realizacja zadań z zakresu pomocy społecznej oraz z zakresu wspierania rodziny organizacjom pozarządowym. Dzięki temu możliwe jest dofinansowanie w formie dotacji z budżetu miasta działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży specjalnej troski, prowadzenia i zapewnienia miejsc w placówkach wsparcia dziennego dla dzieci, działalności na rzecz osób starszych i samotnych w tym na realizację usług opiekuńczych. Kwota dotacji przyznanych organizacjom pozarządowym w ostatnich latach wyniosła w sumie ponad 4,5 mln zł.

Dożywianie i stypendia
Corocznie samorząd Jasła przeznacza z własnego budżetu, a także pozyskuje środki na dożywianie. W latach 2011-2013 na dożywianie przeznaczono 9,2 mln zł, z czego aż 6,9 mln zł wyniosło dofinansowanie z budżetu państwa. W pierwszym półroczu 2014 na dożywanie wydano 1,4 mln zł, z czego miasto dołożyło 500 tys. zł, a z budżetu państwa 960 tys. zł. Od 2011 roku do I półrocza 2014 roku na pomoc w formie stypendiów i zasiłków szkolnych z budżetu miasta przeznaczono 380 tys. zł, przy wsparciu ze strony państwa w kwocie 1,5 mln zł.

UMJ

Polskie Stronnictwo Ludowe zaprezentowało swoich kandydatów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego

$
0
0

DPP 50Do wyborów samorządowych, na radnych Sejmiku Województwa Podkarpackiego PSL wystawiło 16 kandydatów.


Z powiatu jasielskiego o miejsce w sejmiku zabiegać będą Justyna Cyran z numerem 6 (mieszkanka Dębowca) oraz Andrzej Bosak z numerem 5 (mieszkaniec Warzyc).
Obecny na konferencji PSL, Jan Bury podkreślił, że zdobycie minimum dwóch mandatów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego jest możliwe.
- Sądzę, że możemy uzyskać tutaj głosy, aby z okręgu krośnieńskiego zdobyć dwa mandaty. Być może będzie i tak, że jeden z radnych w Sejmiku będzie właśnie z powiatu jasielskiego, czego Państwu życzę – mówił poseł Jan Bury.
Na spotkaniu obecna była Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Marcińska. Minister zaznaczyła gotowość współpracy pomiędzy ministerstwem a samorządem.

DPP 50---Kopia
- Chcemy i będziemy w najbliższym czasie współpracować. Ministerstwo Pracy na pewno wspomoże gminę Jasło w realizacji tego świetnego pomysłu, który ma pomóc rodzicom i dzieciom. Dzieciom zabezpieczyć miejsce opieki, a rodzicom pracę. Cieszę się również jeśli chodzi o dobre wykorzystanie środków unijnych. Wiem również, że gmina jest liderem jeśli chodzi o Kartę Dużej Rodziny. Rządowy program Karty Dużej Rodziny realizujemy od 16 czerwca. Gmina Jasło to jest blisko tysiąc wydanych wniosków. Bardzo serdecznie dziękujemy, bo to jest wielkie wsparcie dla dużych rodzin- mówiła minister.

DPP 52

– Współpraca z ministerstwem, to jest pomoc nie do przecenienia. Sama gmina miejska z własnych środków nie byłaby w stanie tych projektów realizować. Chcę podziękować ministrowi Buremu, a szczególnie Darkowi Sobierajowi, bo to jest osoba, od której była skuteczna pomoc w istotnych dla miasta momentach – powiedział burmistrz miasta Jasła, Andrzej Czernecki.

Kandydaci PSL do sejmiku województwa podkarpackiego- Okręg na 5 (Krosno, bieszczadzki, brzozowski, jasielski, krośnieński, leski, sanocki)

1. Dariusz Sobieraj, radny sejmiku wojewódzkiego, lekarz medycyny, ordynator oddziału urologii Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie.

2. Maria Pospolitak, dyrektor Zespołu Szkół w Sanoku.

3. Joanna Bril, dr inż., wykładowca akademicki, dziekan Wyższej Szkoły Zawodowej im. Findysza w Jaśle.

4. Kazimierz Śnieżek, prezes OSM Jasienica Rosielna.

5. Andrzej Bosak, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle.

DPP 5346681
6.Justyna Cyran, wicedyrektor w Zespole Szkół Usługowych w Jaśle.

7. Maria Kaczor, były wójt gminy Jaśliska.

8. Daniel Bieszczad, dyrektor wydziału promocji UM Krosna.

9. Stanisław Majda, zastępca kierownika biura powiatowego ARiMR w Krośnie.

10. Marek Hejnar, prawnik, ukończona aplikacja sędziowska, wiceprezes Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie.

11. Ryszard Paszkiewicz, emerytowany inżynier leśnik.

12. Marta Chorążak-Tabisz, doradca zawodowy w Młodzieżowym Centrum Kariery w Brzozowie.

13. Marta Skubisz, nauczycielka w Technikum Rolniczym w Lesku, współzarządzająca wyciągiem narciarskim w Weremieniu.

14. Mirosław Pięta, były wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

15. Anna Bawor, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Michniowcu.

16. Magdalena Gajewska, asystentka wicewojewody podkarpackiego. 

Anna Dziura

Mali studenci rozpoczęli rok akademicki

$
0
0

IS DPP 72,,Eksperymenty małego Einsteina", ,,Mały naukowiec literat" - interesujące i ciekawe - takie będą zajęcia na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym. Fotorelacja


 Ponad setka małych studentów otrzymała w sobotę indeksy. Dzieci nie kryły swojego zadowolenia, gdyż cieszący się coraz większym powodzeniem uniwersytet w tym semestrze przygotował mnóstwo atrakcyjnych zajęć.
- Rozbudzenie w dzieciach chęci do poznawania świata, zdobyta wiedza i zachęta do zadawania trudnych pytań – takie cele stawiamy sobie jako organizatorzy Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego - mówił burmistrz Andrzej Czernecki.

IS DPP 56
Żądne wiedzy maluchy po raz piąty zainaugurowały rok akademicki 18 października w Wyższej Szkole im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle.
Pierwsze wykłady zaplanowano na 25 października. Projekt jakim jest Jasielski Uniwersytet Dzieciecy ma przekonać małych studentów, że nauka może być przyjemna.

IS DPP 95
Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne.

Anna Dziura

***

Zajęcia na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym cieszą się coraz większym zainteresowaniem najmłodszych jaślan i ich rodziców. W tym roku chęć zapisania na „Juniwersytet” swoich maluchów zgłosiła rekordowa liczba rodziców. Aby wszystkim chętnym do nauki najmłodszym jaślanom umożliwić zdobywanie wiedzy, przyjęto na tę wyjątkową uczelnię blisko 150 słuchaczy. Mali studenci zostali podzieleni na 10 grup. Rozpoczną studia w najbliższą sobotę (25 października) w Centrum Edukacyjnym „Sowa”.

Pierwsze, uroczyste spotkanie małych studentów tradycyjnie odbyło się w auli wykładowej Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle. Wystrojeni odświętnie najmłodsi jaślanie otrzymali indeksy wręczane przez burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego i rektora PSW Stanisława Polańskiego.

- Piąta już edycja Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego to dowód, że idea powołania Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, ściśle związana z przyjęciem przez Jasło programu Jasło – Miasto Wiedzy, okazała się trafna. Bardzo cieszę się, że po raz kolejny mamy komplet studentów – powiedział podczas uroczystej inauguracji pomysłodawca założenia Juniwersytetu, burmistrz miasta Andrzej Czernecki - Nasz Juniwersytet stanowi interesującą ofertę edukacyjną nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, ponieważ w tej edycji równolegle z zajęciami dla małych studentów, będą się odbywać wykłady dla ich rodziców.

Wicekurator Oświaty Województwa Podkarpackiego Antoni Wydro podkreślił, że dotychczas nikt nie wymyślił lepszego sposobu uczenia się jak przez doświadczenie, rozmowy, dyskusje, obserwacje, przez dokonywanie spostrzeżeń i wnioskowanie. - Gratuluję tym, którzy przyczynili się do tego, że ten uniwersytet powstał. To, co w nim zachwyca, to również to, że jednocześnie rodzice mają możliwość spotkania się ze specjalistami z dziedziny wychowania, psychologii i innych, pomocnych w procesie wychowania dzieci – stwierdził A. Wydro.

Z kolei Ryszard Prajsnar, prowadzący na „Juniwersytecie” zajęcia z astronomii, poinformował wszystkich obecnych o sukcesie naukowym jednej z tegorocznych słuchaczek uczelni. - Wśród studentów naszego Jasielskiego Uniwersytetu Jasielskiego mamy najmłodszego w Polsce odkrywcę asteroidy. To Kinga Moskal, uczennica II klasy szkoły podstawowej. Odkrycie zostało już oficjalnie potwierdzone – wyjaśniał Ryszard Prajsnar. - Jesteśmy bardzo z tego dumni nie tylko jako społeczność uniwersytecka, ale jako miasto i kraj, że wśród grona odkrywców światowych są najmłodsi Polacy – dodał, gratulując Jadwidze Moskal, nauczycielce geografii w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, pod której kierunkiem Kinga przeprowadzała obserwacje.

Uroczystość zakończyło wysłuchanie pieśni „Gaudeamus igitur” („Radujmy się więc”), będącej hymnem braci studenckiej, wykonywanym podczas uroczystości akademickich. W części artystycznej wystąpiła młodziutka para taneczna: Kuba i Patrycja ze Studia Tańca „Podkarpacie” Bożeny i Adama Berkowiczów, która zaprezentowała trzy tańce latynoamerykańskie.

UMJ

Jasło kolorami malowane

$
0
0

przelad

Jasielski Dom Kultury zaprasza do udziału w VIII Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pt. „Jasło kolorami malowane”. – Z okazji zbliżającej się w 2015 roku 650. rocznicy nadania prawa miejskich Jasłu pragniemy przedstawić nasze miasto w barwnych ilustracjach, widzianych oczami naszych najmłodszych mieszkańców – mówi Ewa Kusiak, instruktor plastyki w JDK, koordynator konkursu. Termin nadsyłania prac mija 27 października br. a jego rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi 7 listopada o godz. 14.00 w JDK.
Organizowany od lat przegląd adresowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu jasielskiego. Jego celem jest m.in. poznawanie historii i dorobku dziedzictwa kulturowego Jasła, uwrażliwienie na piękno rodzimego krajobrazu, urokliwych zakątków miasta, architektury zabytkowej, miejsc pamięci narodowej oraz rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej u dzieci. Do tegorocznej edycji należy zgłaszać prace w formacie maksymalnym 50 x 70 cm, w dowolnej kolorowej technice płaskiej (malarstwo, pastel, grafika, kolaż) z wyłączeniem technik nietrwałych, np. plastelina, materiały sypkie. Do konkursu mogą być zgłaszane tylko prace indywidualne z czytelnym opisem na odwrocie (opis pracy, imię i nazwisko ucznia, klasa, adres, telefon, email szkoły oraz imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego).
Powołana przez organizatora komisja konkursowa dokona wyboru prac na wystawę oraz przyzna nagrody i wyróżnienia. Prace będą oceniane w trzech kategoriach: klasy od I do III, od IV do VI oraz gimnazjum. Komisja oceni estetykę i staranność wykonania prac, inwencję twórczą, samodzielność pracy.
Pokłosiem przeglądu będzie wystawa, którą będzie można obejrzeć w Jasielskim Domu Kultury od 7 do 24 listopada br.
Szczegółowych informacji udziela Ewa Kusiak, instruktor plastyki JDK pod numerem telefonu 13 44 351 54 lub mailowo: jdkplastyk@vp.pl.

kp (JDK)


Wolne miejsca w publicznych przedszkolach miejskich

$
0
0

jasłoWydział Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle informuje, że miejskie przedszkola publiczne dysponują jeszcze wolnymi miejscami dla dzieci w wieku 3-6 lat.


Wykaz wolnych miejsc w oddziałach przedszkolnych:

1. Przedszkole Miejskie nr 1, Jasło, ul. Tkaczowa 14, tel.13 -446 37 85
- grupa dzieci 3 i 4-letnich (oddz. 9-godzinny) - 2 miejsca,

2. Przedszkole Miejskie nr 2, Jasło, ul. Słowackiego 7, tel. 13-446 34 33
- grupa dzieci 3-letnich (oddz. 9-godzinny) - 1 miejsce,
- grupa dzieci 5– letnich (oddz. 9-godzinny) -1 miejsce,
- grupa dzieci 4,5 i 6-letnich (oddz. 9-godzinny) – 5 miejsc,

3. Przedszkole Miejskie nr 6, Jasło, ul. Kopernika 8a, tel. 13-446 93 22
- grupa dzieci 3-letnich (oddz. 9-godzinny) - 4 miejsca,
- grupa dzieci 3 i 4-letnich (oddz. 9-godzinny) - 1 miejsce,
- grupa dzieci 5 i 6-letnich (oddz. 5-godzinny, bezpłatny) -1 miejsce,

4. Przedszkole Miejskie nr 9, Jasło, ul. Szkolna 38, tel. 13-448 05 63
- grupa specjalna (oddz. 9-godzinny dla dzieci niepełnosprawnych) - 1 miejsce,

5. Przedszkole Miejskie nr 10, Jasło, ul. Ducala 3, tel. 13-446 30 16
- grupa dzieci 4-letnich (oddz. 9-godzinny) - 1 miejsce,
- grupa dzieci 5 i 6-letnich (oddz. 5-godzinny, bezpłatny) -2 miejsca,

6. Przedszkole Miejskie nr 11, Jasło, ul. Sikorskiego 10, tel. 13-446 31 25
- grupa dzieci 3-letnich (oddz. 9-godzinny) - 3 miejsca

7. Przedszkole Miejskie nr 12 w Zespole Szkół Miejskich nr 1, Jasło, ul. Rafineryjna 3 A, tel. 13-446 97 12
- grupa dzieci 3-letnich (oddz. 9-godzinny) - 1 miejsce,
- grupa dzieci 4 –letnich (oddz. 9-godzinny) - 8 miejsc,
- grupa dzieci 5 i 6 –letnich (oddz. 5-godzinny, bezpłatny) -1 miejsce,

8. Przedszkole Miejskie nr 13 w Zespole Szkół Miejskich nr 2, Jasło, ul. Mickiewicza 108, tel. 13-491 48 63
- grupa dzieci 3-letnich (oddz. 9-godzinny) - 9 miejsc,
- grupa dzieci 4 i 5-letnich(oddz. 9-godzinny) - 4 miejsca,
- grupa dzieci 5 i 6-letnich (oddz. 9-godzinny) - 1 miejsce

Informujemy, że miesięczna odpłatność (średnio 21 dni roboczych) wynosi:
-za kształcenie dziecka w oddziale 9-godzinnym - 84 zł,
-za kształcenie dziecka w oddziale 5-godzinnym – bezpłatnie,
-za całodzienne wyżywienie – 126 zł,
W przypadku nieobecności dziecka – przedszkole zwraca rodzicom część opłaty za okres nieobecności.

Od bieżącego roku szkolnego w publicznych przedszkolach miejskich istnieje możliwość zwolnienia przedszkolaka z opłaty za pobyt w oddziale 9-godzinnym:
a) całkowitego – w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności oraz pobierania zasiłku rodzinnego,
b) częściowego – w razie trudnej sytuacji losowej, a także w sytuacji, gdy rodzeństwo dziecka uczęszcza do tego samego przedszkola.

UMJ

Kandydat Nowej Prawicy JKM na burmistrza Jasła

$
0
0

khgLeszek GARBACIK - kandydat na burmistrza Jasła


Rodowity Jaślanin, syn Tadeusza Garbacika - pierwszego burmistrza Jasła, któremu mieszkańcy powierzyli ciężar odbudowy zrujnowanego wojną miasta.
61 lat, szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci. Bezpartyjny.
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle oraz Politechniki Krakowskiej Wydział Budownictwa Lądowego i kierunku Finanse i Rachunkowość na UMCS.
Leszek-Garbacik-nieb
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Jasielskim Przedsiębiorstwie Budowlanym. W tym okresie zaprojektował i wybudował wiele obiektów znajdujących się na terenie miasta Jasła i powiatu.
W późniejszym okresie pełnił funkcje menedżerskie w kilku firmach. Założył własną spółkę, którą rozwinął i w 2013 roku przekazał w zarządzanie dzieciom. Od tego czasu wrócił do zawodu inżyniera budownictwa.
Poza pracą aktywnie uprawia sport. Jako zawodnik Klubu Sportowego "Czarni Jasło" powołany do reprezentacji Polski juniorów w piłce nożnej, w okresie studiów w Krakowie reprezentował barwy klubu "Cracovia". Od lat zapalony brydżysta.

Jarosław Winiarski
Nowa Prawica Janusza Korwin - Mikke

Na minusie zakończyły swoje spotkania zespoły UKS „MOSiR” Jasło w ubiegły siatkarski weekend

$
0
0

UKS-MOSiR-JasłoNa minusie zakończyły swoje spotkania zespoły UKS „MOSiR” Jasło w ubiegły siatkarski weekend.


UKS „MOSiR” Jasło - AZS SAN-Pajda Jarosław > 0:3 (11:25, 13:25, 21:25)

Drugi mecz w sezonie III ligi kobiet, zawodniczki UKS-u zagrały na własnej hali. W pierwszych dwóch setach dziewczyny próbując wejść w mecz popełniały bardzo dużo błędów, co skończyło się wynikiem 2:0 w setach dla zespołu z Jarosławia. W trzecim secie nasze zawodniczki wreszcie podjęły walkę jak równy z równym, co widać było na tablicy wyniku. Popełniając mniej błędów walczyły o każdy punkt. Niestety w kluczowym momencie dziewczyny zaniemogły w przyjęciu przegrywając seta 21:25, a tym samym mecz 0:3. Brak przyjęcia w dzisiejszym meczu zadecydował o porażce naszych zawodniczek.

UKS „MOSiR” Jasło: Katarzyna Marcisz (kapitan), Joanna Pieścikowska , Monika Frydrych, Justyna Kosiba, Marzena Brągiel, Adriana Skuba, Aleksandra Gądek (libero), oraz Anna Dzik, Monika Zając, Kinga Książek, Magdalena Michalska, Zuzanna Midura.
Trener: Adam Pasterz
DPP 0001

KS DEVELOPRES Rzeszów - UKS „MOSiR” Jasło > 2:0 (25:11, 25:3)

MKS SAN-Pajda Jarosław - UKS „MOSiR” Jasło > 2:0 (25:15, 25:15)

Kadetki UKS „MOSiR” Jasło w dwu meczu na wyjeździe w Rzeszowie zagrały z zespołami z Rzeszowa i Jarosławia. Fatalne przyjęcie zagrywki w naszym zespole spowodowało, że dziewczęta były bezsilne w obydwu spotkaniach.

UKS „MOSiR” Jasło: Monika Zając, Aleksandra Gądek (kapitan), Anna Dzik, Daria Pykosz, Adriana Skuba, Kinga Książek, Karolina Przewoźnik (libero), oraz Patrycja Maczuga, Renata Szary, Izabela Dąbrowska.
Trener: Adam Pasterz

DPP 0003
UKS „MOSiR” I Jasło – UKS SAN Lesko > 2:0 (25:2, 25:6)
UKS „MOSiR” II Jasło – UKS San Lesko > 2:0 (25:9, 25:21)
UKS „MOSiR” II Jasło – PBS Bank Sanoczanka Sanok > 0:2 (16:25, 18:25)
UKS „MOSiR” I Jasło – PBS Bank Sanoczanka Sanok > 2:0 (25:14, 25:16)

Sukcesem jaślanek zakończył się turniej młodziczek rozgrywany w Jaśle. Pierwszy zespół w pierwszym swoim pojedynku pokonały gładko UKS SAN Lesko 2:0. Drugi swój pojedynek nasze zawodniczki rozpoczęły imponująco. Mocna zagrywka oraz skuteczne ataki wyprowadzane przez jasielski zespół szybko przyniosły dużą przewagę punktową, której to nie oddały do końca seta pewnie wygrywając 25:14. Drugi set rozpoczął się od wysokiego prowadzenia 8:3 dla jaślanek, później jednak naszym zawodniczkom zabrakło koncentracji i to Sanoczanki prowadziły 11:9. Jasielskie zawodniczki szybko jednak wróciły do swojej dobrej gry i pewnie wygrały tego seta 25:16, a tym samym cały pojedynek 2:0. Młodszy zespól młodziczek w rozegranych dwóch spotkaniach na turnieju w Jaśle zanotował jedną wygraną, oraz jedną porażkę. W pierwszym secie meczu z UKS San Lesko nasze siatkarki zaczęły grę od wysokiego prowadzenia, które utrzymywały do końca seta. W drugim secie, obraz gry się zmienił, to przyjezdne lepiej rozpoczęły uzyskując 2-3 punktowe prowadzenie. Poprawa przyjęcia zagrywki po naszej stronie pozwoliła na odrobienie strat punktowych i zwycięsko zakończyć ten mecz. W drugim spotkaniu, z Sanoczanką Sanok nasze siatkarki próbowały podjąć walkę, ale większe doświadczenie boiskowe, oraz lepsza organizacja gry gości zdecydowały, że mecz zakończył się zwycięstwem siatkarek z Sanoka.

DPP 0006

UKS „MOSiR” I Jasło: Patrycja Maczuga (kapitan), Daria Pykosz, Aleksandra Michalec, Ewelina Gomułka, Weronika Kosiba, Wiktoria Kotulak, oraz Zuzanna Chrzanowska.
Trener: Tomasz Janusz.

UKS “MOSiR” II Jasło: Patrycja Kosiba (kapitan), Emilia Osika, Julia Adam, Katarzyna Przewoźnik, Aleksandra Furmanek, Kinga Wojtowicz, Kamila Cholewiak, Natalia Setlak (libero), Anna Koś.
Trener: Leszek Wierzgacz.

UKS „MOSiR” Jasło

Wrzesień 2014 r. na drogach Podkarpacia

$
0
0

667716508Mniej zabitych i rannych w wypadkach drogowych na Podkarpaciu odnotowali policjanci we wrześniu 2014 r. Funkcjonariusze podsumowali również stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okresie od stycznia do września.


Wrzesień 2014 r. na drogach Podkarpacia

We wrześniu br. policjanci odnotowali 171 wypadków, w których 16 osób zginęło, a 215 zostało rannych. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba śmiertelnych ofiar wypadków zmniejszyła się o 11,1 %, a liczba osób rannych w tych zdarzeniach spadła o 3,2 %. Spadła także liczba wypadków o 10,5 %. Policjanci odnotowali w tym okresie 1 367 kolizji drogowych (spadek o 3,3 %).

We wrześniu 2014 r. policjanci ujawnili w sumie 507 przestępstw związanych z kierowaniem pojazdami w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Podsumowanie stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okresie od stycznia do września 2014 r.

Policjanci podsumowali również stan bezpieczeństwa w okresie od stycznia do wrzesnia 2014 r. W tym czasie na drogach Podkarpacia doszło do 1 285 wypadków (o 3,6 % mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego). W tych zdarzeniach zginęło 109 osób, a 1 588 doznało obrażeń. Liczba zabitych zmniejszyła się więc o 9,9 %, a liczba rannych o 22,2 %. W okresie od stycznia do września policjanci odnotowali 10 782 kolizje drogowe (spadek o 3,6 %).

KWP

Prawdziwa miłość nigdy nie umiera

$
0
0

IMG 1401„Jabłko” według Vern’a Thiessen’a to kolejny spektakl, który widzowie obejrzeli w ramach VI Jesiennych Spotkań z Teatrem.


Na scenie Jasielskiego Domu Kultury (20 października br.) wystąpili Małgorzata Foremniak, Joanna Koroniewska oraz Jan Jankowski.
Opowieść w reżyserii Tomasza Dutkiewicza przedstawia losy Evelyn (M. Foremniak) i Andy’ego (J. Jankowski), małżeństwa z 16 – letnim stażem oraz tej trzeciej Samanthy (J. Koroniewska), studentki medycyny. Bohaterów poznajemy w momencie, kiedy Andy traci pracę. Wolny czas spędza na ławce w parku, gdzie pewnego dnia poznaje Samanthę. Między tą dwójką nawiązuje się romans. Mężczyzna nagle uświadamia sobie, że jego małżeństwo to nuda, rutyna, związek, w którym już nic ciekawego nie może się wydarzyć. Postanawia więc rozstać się z Evelyn i zacząć nowe życie. Jednak bardzo szybko weryfikuje te plany, ponieważ dowiaduje się od Evelyn, że ma raka piersi. Zaskoczony Andy zaczyna oswajać się z nową sytuacją i coraz więcej czasu spędza z żoną. Paradoksalnie w opiece nad chorą Evelyn pomaga mu kochanka, a niewierny mąż odkrywa, że to właśnie żona jest największą miłością jego życia.

IMG 1450
„Jabłko” to opowieść nie tylko o trójkącie małżeńskim, ale przede wszystkim o problemach i namiętnościach, które są elementem ludzkiej psychiki. Ta historia zmusza do refleksji i przemyśleń nad tym, czym jest życie, miłość, człowieczeństwo?
Jabłko to opowieść o sile prawdziwego uczucia, o skomplikowanej naturze ludzkich zachowań i wzajemnych relacji, o nieoczywistości wyborów i emocji, wreszcie – co najważniejsze – przepiękna i wartościowa opowieść o dojrzałej miłości ze wspaniale napisanymi rolami.
Partnerzy wydarzenia: Miasto Jasło, PGNiG oraz Grupa Lotos SA.

kp (JDK)

Viewing all 1396 articles
Browse latest View live