Quantcast
Channel: Wywiady | Jasielski Portal Informacyjny - MiastoJasło.pl
Viewing all 1396 articles
Browse latest View live

Włamywacze zatrzymani

$
0
0

Włamywacze zatrzymaniPolicjanci z komisariatu w Nowym Żmigrodzie zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o kradzież z włamaniem do budynku gospodarczego.


Łupem złodziei padły elektronarzędzia i różne inne przedmioty. Funkcjonariusze ustalili również osobę, do której trafiła cześć skradzionego sprzętu. Informację o włamaniu policjanci otrzymali w połowie lutego. Mieszkaniec gminy Nowy Żmigród zawiadomił, że nocą z piątku na sobotę, ktoś wybił szyby w oknie jego budynku gospodarczego, po czym wszedł do środka i spenetrował pomieszczenia. Złodzieje zabrali m.in. agregat prądotwórczy, pilarkę łańcuchową, szlifierkę kątową, wiertarkę, podnośnik hydrauliczny i wiele innych przedmiotów.

Włamywacze zatrzymani

Policjanci po rozpytaniu świadków i zabezpieczeniu śladów na miejscu zdarzenia, rozpoczęli poszukiwania sprawców. W toku prowadzonego dochodzenia, na podstawie zebranego materiału i uzyskanych informacji, funkcjonariusze wytypowali trzech mężczyzn z gminy Nowy Żmigród, którzy mogli mieć związek z tym przestępstwem. Dwaj 23-latkowie i ich 33-letni kolega zostali zatrzymani. Podejrzenia śledczych potwierdziły się. W miejscu zamieszkania jednego z mężczyzn, funkcjonariusze odnaleźli cześć skradzionych przedmiotów.

W czasie prowadzonego postępowania policjanci ustalili także osobę, której zatrzymani sprzedali pozostałą część swojego łupu. Zrabowany sprzęt znajdował się w domu 57-letniego mieszkańca gminy Chorkówka. Mężczyzna przyznał się do paserstwa.

Zatrzymani 23-latkowie i ich starszy kolega usłyszeli zarzut kradzieży z włamaniem. Zostali przesłuchani i złożyli wyjaśnienia. Wszyscy byli wcześniej notowani za podobne przestępstwa. Grozi im kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Odzyskane przez policjantów elektronarzędzia i pozostałe przedmioty niebawem wrócą do prawowitego właściciela.

KPP w Jaśle


Dzień Żołnierzy Wyklętych

Kunicka oczarowała jaślan

$
0
0

Kunicka oczarowała jaślan

W piątkowy wieczór (21 lutego br.) w Jasielskim Domu Kultury w ramach 46. Studni Kulturalnej wystąpiła Halina Kunicka.


Artystka przypomniała swoje największe przeboje, a także klasykę przedwojennego kabaretu oraz piosenki, które szczególnie ceni.
Kunicka rozpoczęła swój występ od utworu „Ja śpiewam piosenki”, z repertuaru Hanki Ordonówny.
- Na swej drodze napotkałam niezliczona ilość piosenek. A wśród nich są takie, które powinnam kochać, lubić, szanować, gdyż dzięki nim zaistniałam. Dzięki tym piosenkom wciąż jeszcze istnieję. A jakie piosenki lubimy? Te, które znamy – zwróciła się do publiczności. Licznie przybyli miłośnicy twórczości Haliny Kunickiej mogli usłyszeć m.in. : „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Gwiazda Miłości”, „To były piękne dni”, „Od nocy do nocy”. Pojawiły się również nagrania szczególnie bliskie wokalistce. – Są to piosenki, które ja bardzo lubię i cenię. One wymagają odrobiny skupienia, zamyślenia, refleksji, wsłuchania się w niebanalną muzykę. Tak, czy inaczej zawsze staram się je przedstawiać w swoim programie, bo myślę, że warto do nich wrócić choć przez chwile. I właśnie tymi piosenkami chciałabym się z państwem podzielić – mówiła Halina Kunicka. Widzowie usłyszeli m.in.: „Co się stało z moją klasą”, „Przebyta droga”, czy „Co się nażyłam”. W dwudziestolecie międzywojenne przeniosły słuchaczy utwory: „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Kiedy będziesz zakochany”, „Spotkamy się na Nowym Świecie” i „Młodym być” . Artystka przez cały swój występ emanowała temperamentem i pozytywną energią, gdyż – jak sama mówi – trzeba jasno i pogodnie patrzeć na świat.
Na zakończenie zabrzmiały utwory: „Jeżeli możesz zrób coś dobrego” i „Spotkamy się za dziesięć lat”. Ponieważ jednak licznie przybyła do Jasielskiego Domu Kultury publiczność nie chciała szybko rozstać się z artystką, ta na bis wykonała nieśmiertelne „Orkiestry dęte”.

pch

IV Otwarte Mistrzostwa Miasta Jasła w Judo

VII Jasielski Festiwal Siatkówki 2014

VII Jasielski Festiwal Siatkówki

$
0
0

FOTO PROFIL

Pod naszym patronatem! Już w marcu od 20 do 23 marca odbędzie się VII Jasielski Festiwal Siatkówki, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 1 oraz UKS Lider.


Honorowy patronat nad imprezą objął Andrzej Czernecki, Burmistrz Miasta Jasła. Zawody odbywać się będą w hali sportowej Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Szczegółowe informacje dotyczące zawodów znajdują się stronie www.gim1jaslo.edu.pl oraz na www.facebook.com/JasielskiFestiwalSiatkowki

siatkowka


UMJ

Rusza semestr letni na Juniwersytecie

$
0
0

LOGOJuż od 1 marca rozpocznie się semestr letni na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym.


Dzieci z grupy żółtej i pomarańczowej będą uczestniczyć w zajęciach poświeconych anatomii człowieka. W tym semestrze zajęcia prowadzone będą w formie warsztatowej, po to by mali studenci mogli jak najlepiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Warsztaty, których tematyka obejmować będzie matematykę, biologię, fizykę, chemię i ekologię, prowadzić będzie Centrum Edukacji „SOWA”.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy, edukacyjny projekt polegający na zabawie dzieci w studiowanie, realizowany jest przez Miasto Jasło. Celem projektu jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie ciekawości świata u dzieci w wieku 5 – 10 lat z terenu miasta Jasła poprzez udział dzieci w interaktywnych wykładach.

Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".

UMJ

Walka o rozwój dla Jasła

$
0
0

Walka o rozwój dla JasłaDzisiaj w Urzędzie Miasta w Jaśle z inicjatywy Andrzeja Czerneckiego, Burmistrza Miasta Jasła, odbyło się spotkanie


Dzisiaj w Urzędzie Miasta w Jaśle z inicjatywy Andrzeja Czerneckiego, Burmistrza Miasta Jasła, odbyło się spotkanie w celu ustalenia wspólnego stanowiska parlamentarzystów, radnych sejmiku wojewódzkiego oraz samorządowców powiatu jasielskiego w sprawie konsultowanego projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Projekt RPO WP 2014-2020 jest kolejnym opracowanym przez Samorząd Województwa istotnym dla rozwoju regionu dokumentem, w którym Miasto Jasło i cały obszar powiatu jasielskiego zostają pozbawione możliwości rozwoju i traktowane są jako obszar peryferyjny.

- Mimo iż Miasto Jasło wielokrotnie zwracało uwagę na fakt marginalizacji miasta i całego obszaru powiatu jasielskiego, podejmowane decyzje na szczeblu wojewódzkim w dalszym ciągu ograniczają możliwości rozwoju i zwiększają społeczne wykluczenie mieszkańców ziemi jasielskiej. Nie możemy na to pozwolić i dlatego chcemy wspólnie przeciwstawić się zapisom w Regionalnym Programie Operacyjnym naszego województwa - mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Walka o rozwój dla Jasła

Uczestniczący w spotkaniu: Alicja Zając, Senator RP, Małgorzata Marcinkiewicz, Poseł na Sejm RP, Bogdan Rzońca, Poseł na Sejm RP, Jerzy Borcz, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Dariusz Sobieraj, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Adam Kmiecik, Starosta Jasielski, Małgorzata Salacha, Burmistrz Miasta Kołaczyce, Stanisław Pankiewicz, Wójt Gminy Jasło, Rafał Papciak, Wójt Gminy Brzyska, Bogusław Wójcik, Wójt Gminy Tarnowiec, Zenon Szura, Wójt Gminy Skołyszyn, Kazimierz Miśkowicz, Wójt Gminy Krempna, Krzysztof Augustyn, Wójt Gminy Nowy Żmigród, Bogusław Wójcik, Wójt Gminy Tarnowiec, przez aklamację przyjęli wspólne stanowisko w zakresie wprowadzenie zmian do projektu RPO WP na lata 2014-2020.

Stanowisko, pomimo swojej nieobecności w spotkaniu, popierają również Janusz Konieczny, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Tadeusz Majchrowicz, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Sławomir Miklicz, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

W trakcie spotkania Adam Kmiecik, starosta jasielski, zgłosił dodatkowe postulaty m.in. dotyczące zasad udzielania zaliczek na realizację inwestycji. Uwagi po zredagowaniu zostaną przesłane do akceptacji uczestnikom spotkania i zgłoszone do Samorządu Województwa.

UMJ


Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Biorę ołówek, kartkę papieru i piszę i skreślam i znowu piszę…

$
0
0

Maria Tomasik

26 lutego br. uczniowie klasy 1c z Zespołu Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle mięli okazję spotkać się z Marią Tomasik.


Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna, Filia w Jaśle zaprosiła autorkę bajek ,,W gospodarstwie u Kacperka”, ,,Przyjaciele Kacperka”. Niezwykłe opowiadania i wspólne czytanie wierszy było wspaniałą zabawą dla pierwszaków.
Maria Tomasik to poetka ludowa mieszkająca w Sądkowej koło Tarnowca. Wiersze i opowiadania pisze od najmłodszych lat. Pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jej działalność została wielokrotnie wyróżniona między innymi na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim ,,Wrzeciono”, a w 2013 roku wpisana na listę Jasielskich Produktów Lokalnych. Maria Tomasik regionalna pisarka na spotkaniu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, Filia w Jaśle przedstawiła swoje nowe opowiadanie.

Maria Tomasik


Maria Tomasik


- Kacperek to mały gąsiorek. W pierwszej książeczce ,,W gospodarstwie u Kacperka” opowiada on o właścicielach gospodarstwa i swoich przyjaciołach. Z kolei książeczka ,,Przyjaciele Kacperka” przedstawia zwierzątka odwiedzające małego gąsiorka m.in. sroka, jemiołuszki, krety i inne. Myślę, że jest to fajne opowiadanie. Dzieci mogą się dowiedzieć wielu rzeczy nie tylko o zwierzętach domowych ale tych dzikich też. Ilustracje do książki wykonała Iza Tomaszewska z biblioteki w Szebniach. Dzięki barwnym malunkom dzieci nie umiejące jeszcze czytać mogą książeczki oglądać – mówi Maria Tomasik

Maria Tomasik


Maria Tomasik

Pisarka zajmuje się przeróżną tematyką. W grudniu zeszłego roku biblioteka w Tarnowcu wydała jej tomik poezji. Wcześniejsze tomiki ,,Kocham Cię ziemio, po której chodzę”, ,,W ogrodzie wspomnień” wydawała biblioteka w Szebniach. Inspiracją do napisania prezentowanej na spotkaniu z dziećmi książeczki były wnuki pani Marii.

Maria Tomasik


Maria Tomasik


- To co w duszy jest, ja w wolnych chwilach przelewam na papier. Biorę ołówek, kartkę papieru i piszę i skreślam i znowu piszę. Dużo mi się naskładało takich wierszyków dla dzieci o zimie, o bałwankach i postanowiłam zebrać to w jedną całość – dodaje pani Maria

Początki twórczości Marii Tomasik sięgają wczesnego dzieciństwa. Pisarka będąc w szkole podstawowej wykazywała szczególne zainteresowanie literaturą. Jak wspomina bardzo lubiła deklamować wiersze. Również w jej domu wiersze czytano bardzo często.
Autorka nie ukrywa, że ma jeszcze wiele pomysłów na nowe książki. Jakie one będą? Póki co szczegółów nie zdradza.

Anna Dziura

V BIESZCZADZKI WYŚCIG ROWERÓW GÓRSKICH "ZIMOWE TROPY ŻBIKÓW 2014

$
0
0

MTB

W sobotę 22 lutego w miejscowości Smolnik k/Komańczy odbył się V BIESZCZADZKI WYŚCIG ROWERÓW GÓRSKICH "ZIMOWE TROPY ŻBIKÓW 2014".


Do pokonania była około 23 km trasa z miejscowości Smolnik na przełęcz Żebrak - Wola Michowa - Smolnik.
Zawodników przywitała deszczowa pogoda, która towarzyszyła, aż do samego końca. Trasa była bardzo szybka zwycięzca pokonał ją w czasie 45:04 min. Zwycięzcą okazał się Paweł Chochołem (mieszkaniec Osobnicy) reprezentujący klub Elzat Regamet Bieniasz Team z Tarnowa.

MTB


MTB

Na starcie zawodów stanęło 86 zawodników, w tym 8 osobowa ekipa Jasielskiego Stowarzyszenia Cyklistów, którzy zostali sklasyfikowani wg następujących kategorii wiekowych:
M2 (elita) - 9 miejsce Kamil Cygan (czas: 0:47:23)
M3 (seniorzy) - 1 miejsce Tomasz Leśniak (czas: 0:46:31)
5 miejsce Jakub Zbiegień (czas: 0:50:34)
10 miejsce Jerzy Reczek (czas: 0:54:26)
15 miejsce Bogusław Pietrusiak (czas: 1:02:38 )
M4 (Mastersi) - 4 miejsce Adam Poniatowski (czas: 0:51:33)
13 miejsce: Robert Śliwowski (czas: 1:03:45)
M5 (Weterani) - 4 miejsce Wiktor Wiśniewicz (czas: 1:04:58)

MTB


Serdecznie zapraszamy na kolejne zawody z cyklu "Puchar Smoka" które odbędą się 13 Kwietnia w Brzyskach, po więcej szczegółów zapraszamy na stronę organizatora www.pucharsmoka.pl

Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów (www.jaslobike.pl )
Fot. Barbara Dominiak

Lekcje z Pomysłem w ZSM nr 3 w Jaśle

$
0
0

Lekcje z Pomysłem w ZSM nr 3 w JaśleDlaczego ciasto drożdżowe rośnie? Czy można zionąć ogniem jak smok? Jak ubierają się Brytyjczycy? Jak zrobić wyśmienite ciasteczka? Fotorelacja


Dlaczego ciasto drożdżowe rośnie? Czy można zionąć ogniem jak smok? Jak ubierają się Brytyjczycy? Jak zrobić wyśmienite ciasteczka?Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali dzisiaj szóstoklasiści podczas specjalnych zajęć w Gimnazjum nr 2.

,,Lekcje z pomysłem” na stałe wpisały się w tradycję Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

Lekcje z Pomysłem w ZSM nr 3 w Jaśle


- Jak co roku do naszej szkoły przybywają uczniowie z wszystkich szkół podstawowych na terenie Jasła na ,,Lekcje z pomysłem”. Mają okazje wykonywać doświadczenie chemiczne, fizyczne, prowadzić obserwacje biologiczne pod mikroskopem. Zapoznają się z projektami i programami organizowanymi przez uczniów i nauczycieli z naszej szkoły np. Comenius. Zapoznają się z działalnością organizacji harcerskiej. Wszystko po to, aby wyrobić sobie opinie na temat szkoły, którą mają za chwilę wybrać. Jesteśmy przekonani, że jest to najlepsza forma zapoznania uczniów z życiem bieżącym szkoły. Nasi gimnazjaliści opowiadają o tym jak przebiega u nas praca, nauka, ale i również aspekt wychowawczy, turystyczny i pozalekcyjny – mówi dyrektor szkoły mgr Aleksandra Zajdel-Kijowska

Lekcje z Pomysłem w ZSM nr 3 w Jaśle

- Moje doświadczenie polegało na spalaniu prażonej mąki, która była wcześniej przygotowana na patelni. Zwyczajna mąka się nie pali bo ma zbyt dużo wody w sobie. Nasza mąka była prażona i dawała ogromną energię ognia – zaznaczył Dominik z kl. II gimnazjum.

Liczne pokazy, doświadczenia fizyczne i chemiczne, kulinarne inspiracje i lekcja angielskiego prowadzona w dość nietypowy sposób zapewniły szóstoklasistom nie lada atrakcji.

Anna Dziura

Walka z gawronami!

$
0
0

Walka z gawronami!27 lutego późnym popołudniem przed budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle podjechała ekipa straży pożarnej.


Przyczyną interwencji strażaków nie był pożar tylko kilkanaście kłopotliwych gniazd gawronów, które od pewnego czasu gnieździły się na drzewach.
Licealiści często skarżyli się na ptaki, które hałasowały i zaśmiecały swoimi odchodami teren szkoły.
- Nie można było spokojnie wejść do szkoły. Zawsze było ryzyko, że któryś z gawronów będzie miał nas na celowniku. Gorzej jak wycelował i trafił. Mam nadzieję, że dzięki dzisiejszej akcji te ptaki przeniosą się w inne miejsce i nie będą tutaj hałasować i śmiecić – mówi Natalia, uczennica jasielskiego liceum

Walka z gawronami!


Walka z gawronami!


Zgodnie z wytycznymi organizacji zajmujących się ochroną środowiska zrzucane powinny zostać nie tylko gniazda, ale należy odcinać rozwidlenia konarów do których były one przymocowane. Rozwidlenia stanowią idealne miejsce do założenia kolejnych gniazd co dla ptaków z pewnością nie stanowiłoby problemu i wkrótce znalazłyby inne miejsca na gniazdo. Usunięcie gniazd powinno być wykonane fachowo.
Czy akcja przyniesie efekty? Czy kolonia gawronów na dobre opuściła teren szkoły? Czas pokaże.

Anna Dziura

Przykład odwagi, męstwa i ofiary…

$
0
0

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy WyklętychUroczystą mszą świętą w kościele oo. Franciszkanów rozpoczęto 1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fotorelacja


Następnie pod pomnikiem przy ulicy Armii Krajowej zgromadzeni mieszkańcy, uczniowie, harcerze, przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele organizacji kombatanckich uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Historia zaczyna ożywać, inspiruje nas, skłania do zadumy, wspomnień. Święto to jest przejawem sprawiedliwości dziejowej – mówi jeden z mieszkańców. Ludzie ponoszący najwyższe ofiary kontynuowali walkę o naszą wolność i niepodległość. Dzisiaj mieliśmy okazję wspomnienia tych strasznych dni – dodał.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Do połowy lat 50. przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 200 tysięcy ludzi, z czego ponad 20 tysięcy wzięło udział w walce z bronią w ręku. Zginęło ponad 8 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Komunistyczne sądy orzekły blisko 8,5 tysiąca wyroków śmierci, z których połowę wykonano. Najmłodsza ofiara terroru miała 17 lat. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Józef Franczak pseudonim "Lalek" z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego pseudonim "Uskok" był ostatnim z nich. Zginął on w obławie pod Piaskami w Lubelskiem -blisko 20 lat po zakończeniu działań wojennych 21 października 1963 roku.
- Krew naszych przodków nie poszła na darmo, po latach zaczyna ożywiać. To byli ludzie, którzy chcieli wolnej Polski – mówi jedna z mieszkanek miasta.
Przywrócona po latach pamięć o uczestnikach polskiego podziemia niepodległościowego dzięki tego typu uroczystościom uświadamia współczesnych Polaków. Niezwykle ważna jest rola tych żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, lecz podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament. ,,W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Żołnierze Wyklęci

Gdy losy wojny przesądzić się miały
I pancerny pierścień był u wrót Berlina
Dla nich ta wojna wcale się nie kończy
Walka o wolność dla nich się zaczyna

Ze zniewoleniem narzuconym siłą
Przez obcy system sąsiada ze wschodu
Który w istocie w swoich założeniach
Miał złamać ducha polskiego narodu

Wolność, niepodległość,to ich święte hasło
Zrodzone by bronić ojczyzny od wroga
Za swoje marzenia oddawali życie
Bo do wolności przez ofiarę droga

Fałszywa wolność i przyjaźń obłudna
Żołnierzom Wyklętym zawsze była obca
Tak ich uczyli, tak ich wychowali
Od lat najmłodszych,od małego chłopca

Ich zbrojny opór choć w nierównej walce
Dawał nadzieję, wciąż o tym mówiono
Że przyjdą czasy, ze przyjdzie ten moment
Gdy polski orzeł znów będzie z koroną

Przykład odwagi, męstwa i ofiary
Którą złożyć chcieli Wyklęci Żołnierze
W katowniach, więzieniach i na szubienicy
Bo wolność ojczyzny krzyżami się mierzy

Anna Dziura

Trwają poszukiwania rodzin zastępczych do Wioski Dziecięcej w Brzozowie

$
0
0

wioska

Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie poszukują kandydatów na rodziny zastępcze oraz prowadzących placówki opiekuńczo-wychowawcze.


Chętni mogą zgłaszać się i już rozpocząć starania o sprawowanie takiej funkcji.

Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Wioska Dziecięca w Brzozowie będzie miała pierwszych lokatorów. W dwóch wybudowanych domach prowadzone są prace wykończeniowe. Fundacja nie zwalnia tempa i cały czas pozyskuje brakujące środki finansowe oraz materiały niezbędne do urządzenia budynków. Tymczasem ruszyły poszukiwania rodzin zastępczych, które w nowym otoczeniu zatroszczą się o najmłodszych mieszkańców.

Kto może zostać rodziną zastępczą?
– Potrzebujemy ludzi wrażliwych na krzywdę dzieci. Osób mających otwarte serca i chcących podzielić się miłością, zwłaszcza z tymi, którzy jej nie doświadczyli od swoich rodziców – mówi Bożena Bieńczak, Wiceprezes Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak. Kandydaci poza dobrymi chęciami muszą również spełniać wymogi formalne. Kryteria określa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Osoby, które chciałby pełnić taką rolę, muszą na przykład wykazać, że nie mają ograniczonych zdolności do czynności prawnych, są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem i zapewnią mu odpowiednie warunki bytowe. Szczegółowe regulacje zawarte są w ustawie z dnia 9 marca 2011 roku – dodaje.

Czym jest rodzina zastępcza?
Przede wszystkim to forma opieki nad tymi, którzy zostali jej całkowicie lub częściowo pozbawieni. W takiej rodzinie pokrzywdzone dzieci mogą normalnie żyć, rozwijać się i cieszyć się dzieciństwem. Należy jednak pamiętać, iż rodzina zastępcza to przejściowa forma opieki nad dzieckiem, tj. do czasu powrotu do rodziny biologicznej lub przysposobienia – tłumaczy Zofia Foryś, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie. Jak dodaje – PCPR w Brzozowie przygotowuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych, organizuje bezpłatne szkolenia oraz wypłaca miesięczne świadczenia na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie oraz z Fundacją. Szczegółowe informacje można znaleźć także na stronach: www.pcprbrzozow.pl i www.fpd.org.pl

Wsparcie dla Wioski Dziecięcej nadal potrzebne
Fundacja, aby dokończyć realizację inicjatywy cały czas potrzebuje pomocy finansowej i materialnej. Niezbędne są przede wszystkim meble i sprzęt AGD. Mogą to być przedmioty używane, ale w stanie dobrym. – Obecnie jesteśmy na etapie wyposażania dwóch budynków. Wiosną będziemy kończyć prace przy placu zabaw dla dzieci, w ogrodzie zasadzimy drzewa. Kilka firm i osób już zadeklarowały swoją pomoc. Dziękujemy im i zapraszamy innych do angażowania się w nasze działania – zachęca Andrzej Bieńczak, Prezes Fundacji.

Ważny jest 1%
Rozpoczął się czas rozliczenia podatkowego, dlatego każdy może wesprzeć budowę przekazując 1% podatku dochodowego. Numer KRS Fundacji to: 0000117587. Szczegóły dotyczące projektu stworzenia Wioski Dziecięcej znajdują się na stronach: www.wioskadziecieca.eu i www.fpd.org.pl oraz na profilu na Facebook'u: www.facebook.com/FundacjaPomocyDzieciom

Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak

Informacje uzupełniające:
Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak działa od ponad 12 lat na terenie Podkarpacia, ale także w innych częściach kraju. Została założona w Brzozowie przez Bożenę i Andrzeja Bieńczak – właścicieli Firmy Eleo-Budmax, która jest stałym mecenasem i opiekunem Fundacji. Posiada ona status Organizacji Pożytku Publicznego. Fundacja pomaga w leczeniu i rehabilitacji dzieci chorych i niepełnosprawnych, pomaga ubogim oraz wielodzietnym rodzinom. Wspiera także naukę i rozwój uzdolnionej młodzieży. Co roku przygotowuje akcję pod hasłem Tydzień Solidarności z Ubogim Dzieckiem, a ponadto angażuje się w organizacje aukcji dzieł sztuki. Od czerwca 2012 realizuje budowę Wieloetnicznej Wioski Dziecięcej dla sierot biologicznych i społecznych.


Pokaz FILMÓW FRAPUJĄCYCH

Światowy Dzień Kota w SP 4 w Jaśle

$
0
0

Światowy Dzień Kota

17 lutego obchodzony był Światowy Dzień Kota.


Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle włączyła się po raz drugi w obchody organizując dla zaprzyjaźnionego z nami Przedszkola Miejskiego nr 6 oraz uczniów klas pierwszych naszej szkoły imprezę biblioteczną połączoną z głośnym czytaniem. Imprezie towarzyszyła wystawa książek, przewodników, ogromnych plansz z ilustracjami, a także pokaźny zbiór drewnianych figurek kotów i maskotek zebranych dzięki życzliwości innych nauczycieli. Dzieci oglądały prezentację multimedialną przedstawiającą najpopularniejsze rasy kotów, a także zgadywały imiona kotów z bajek
i filmów. O ile Pimpuś Sadełko, Filonek Bezogonek, Rademenes z filmu „Siedem życzeń” nie wszystkim dzieciom były znane, to współczesne koty jak Kot w Butach, Garfield czy Jess- przyjaciel listonosza Pata od razu witano okrzykami radości. Dzieci wysłuchały również informacji na temat dzikich kotów. Sporo uwagi poświecono również zagadnieniu opieki nad zwierzętami, dzieci dzieliły się własnymi doświadczeniami w tej kwestii oraz mogły spróbować wirtualnie opiekować się kotem poprzez edukacyjną grę internetową. Nie zabrakło także przysłów związanych z kotem, uczyliśmy się także jak brzmi słowo „kot” w 14 językach świata a także wymyślaliśmy wyrazy zaczynające się słowem „kot”. Ważnym punktem imprezy było głośne czytanie książek oraz zabawa z ulubioną kocią zabawką- włóczką. Świetny humor wszystkim zapewniły również przebrania i maski kotów.
W imprezie wzięło udział ok. 80 przedszkolaków i 100 uczniów naszej szkoły.

Katarzyna Skicka-Such

Dwa wypadki podczas weekendu – zginął kierowca

$
0
0

Dwa wypadki podczas weekendu – zginął kierowcaPodczas weekendu na drogach powiatu jasielskiego doszło do dwóch wypadków drogowych.


W Skołyszynie wskutek zderzenia się osobowego fiata z toyotą ranne zostały trzy osoby. W Bieździadce po uderzeniu w drzewo śmierć poniósł kierowca skody. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tych zdarzeń.

Dwa wypadki podczas weekendu – zginął kierowca


Dwa wypadki podczas weekendu – zginął kierowca
Do pierwszego wypadku doszło w minioną sobotę około godz. 9 na drodze krajowej relacji Jasło – Gorlice w Skołyszynie. Policjanci, którzy pracowali na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że kierujący fiatem punto skręcając w lewo na skrzyżowaniu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącej z naprzeciwka osobowej toyocie. W wyniku zderzenia się pojazdów ranne zostały trzy osoby. Kierowca toyoty i pasażerka fiata nie ucierpieli poważnie w zdarzeniu i po udzielonej pomocy medycznej opuścili szpital. Kierujący fiatem 77-letni mężczyzna z uwagi na doznane obrażenia został hospitalizowany. Uczestnicy wypadku byli trzeźwi.

Dwa wypadki podczas weekendu – zginął kierowca

Drugi wypadek, który miał miejsce następnego dnia około godz. 11, zakończył się tragicznie. Z zebranych dotychczas przez policjantów informacji wynika, że 55-letni kierujący skodą fabią jechał od Kołaczyc w kierunku Sieklówki. Przejeżdżając przez Bieździadkę w rejonie skrzyżowania zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia podjęła akcję reanimacyjną, jednak życia mężczyzny nie udało się uratować. Policjanci przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczyli samochód, wykonali dokumentację fotograficzną.

Okoliczności i przyczyny wypadków będą wyjaśniane w toku prowadzonych postępowań.

KPP w Jaśle

Starodruki ze zbiorów muzeum regionalnego w Jaśle

$
0
0

starodruki

Od 7 marca 2014 r. czynna będzie w jasielskim Muzeum Regionalnym wystawa starodruków, które stanowią jedną z najcenniejszych kolekcji w zbiorach tej instytucji. Na wystawie zaprezentowane zostaną wczesne wydania Biblii a także dawne książki o tematyce historycznej, filozoficznej i przyrodniczej. Ozdobą wystawy będzie inkunabuł z 1479 roku oraz polskie wydania Biblii z XVI wieku. Wystawa będzie okazją poznania nie tylko historii drukowanej książki a także jej niezwykłego piękna, gdyż wiele starodruków to niezwykle cenne dzieła sztuki drukarskiej.

Muzeum Regionalne w Jaśle

W Galerii JDK: Teraz tu

$
0
0

wernisaż-B

Jasielski Dom Kultury zaprasza na wystawę prac malarskich Bogdana Kozona pt. „Teraz tu”. Uroczysty wernisaż odbędzie się 6 marca o godzinie 18.00 w Galerii JDK.
Bogdan Kozon urodzony w 1965 roku w Pułtusku jest absolwentem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich pracach używa często wielu niejednolitych technik, łącząc różnorodne materiały. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Jest członkiem nieformalnego stowarzyszenia jasielskich plastyków PLAJA.
Prace Bogdana Kozona będzie można oglądać do 29 marca br. w JDK.

kp (JDK)

 

Viewing all 1396 articles
Browse latest View live